Fundacja Rozwoju Aktywności Społecznej Wspólnota


Wspólnie realizujemy projekty o charakterze społecznym, wspierające procesy rehabilitacji i reintegracji zawodowej

Projektanci Lepszej Przyszłości: kreowanie polityk publicznych
FERS.04.06-IP.04-0049/23

Projekt realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego
ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus

Projekt realizowany w partnerstwie z Fundacją Fundusz Partnerstwa

Cel główny

Projekt będzie polegał na podniesieniu kompetencji min. 136 (90K , 46M) przedstawicieli organizacji pozarządowych (spośród 150 = 98K i 52 M )- w zakresie procesu stanowienia, prawa, konsultacji publicznych, współkreowania, monitorowania i ewaluacji polityk publicznych lub realizacji działań rzeczniczych i strażniczych do 30.04.2026.

Cel ten wpisuje się w cel osi priorytetowej i przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego założeń FERS dot. "Rozwoju dialogu obywatelskiego poprzez zwiększenie udziału NGO w procesie stanowienia prawa oraz współkreowaniu, monitorowaniu i ewaluacji polityk publicznych w obszarach ich działalności z wykorzystaniem gamy narzędzi partycypacji społecznej oraz wzmocnienie ich potencjału do działań rzeczniczych i strażniczych (typu watchdog). 

Projekt przyczyni się swoimi działaniami do realizacji celów Programu FERS, wpisuje w EFS+.CP4.G pn. "Wsparcie uczenia się przez całe życie, w szczególności elastycznych możliwości podnoszenia i zmiany kwalifikacji dla wszystkich, z uwzględnieniem umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i
kompetencji cyfrowych, lepsze przewidywanie zmian i zapotrzebowania na nowe umiejętności na podstawie potrzeb rynku pracy, ułatwianie zmian ścieżki kariery zawodowej i wspieranie mobilności zawodowej."

Grupa docelowa

Projekt adresowany jest do min. 150 przedstawicieli/lek (98K i 52 M) organizacji pozarządowych z całej Polski, którzy zostaną objęci wsparciem rozwojowym w zakresie procesu stanowienia prawa, konsultacji publicznych, współkreowania, monitorowania i ewaluacji polityk publicznych lub wzmocnienia potencjału do działań rzeczniczych i strażniczych oraz do min. 15 organizacji
pozarządowych, w których nastąpi wzmocnienie potencjału instytucjonalnego.

Kryteria doboru uczestników:
Aktywni działacze NGO min. 5 lat doświadczenia, osoby dorosłe w wieku produkcyjnym i emerytalnym z całej Polski.  Projekt uwzględnia wsparcie uczestnictwa osób ze szczególnymi potrzebami, jeżeli takie zgłoszą się i będą spełniać bazowe ww. kryteria dostępu branżowego.

Zadania w ramach projektu

Zadanie 1. Przygotowanie materiałów edukacyjnych do Programu Rozwojowego dla NGO

1. Powołanie zespołu realizującego projekt oraz zaangażowanie ekspertów dziedzinowych, którzy kolegialnie opracują szczegółowo Program Rozwojowy dla uczestników z podziałem na etapy, założenia dotyczące celów zawodowych, sposoby analizy wiedzy i kompetencji na wejściu do programu, określą umiejętności, kompetencje i wiedzę, jaką można zdobyć w projekcie, sposoby
szczegółowego monitoringu poszczególnych etapów edukacyjnych. Zweryfikują ponownie ofertę projektu z aktualnymi potrzebami w obszarze partycypacji, działań rzeczniczych i strażniczych.

2. W oparciu o Program zostaną przygotowane szczegółowe materiały edukacyjne i szkoleniowe do wszystkich obszarów interwencji.
Zaplanowane obszary wsparcia edukacyjnego =cały zakres PROGRAMU ROZWOJOWEGO- na uczestnika to min. 48 h

Oferta:

- szkolenie stacjonarne 24 h
- coaching/mentoring online 10 h
- udział w panelu z ekspertem + sesja ćwiczeniowa online 4 h
- praca na symulatorach online - 4/6h
- praca z patronem nad zadaniami online/stacjonarnie- 6h
- międzynarodowe seminarium tematyczne stacjonarnie- 5h
Materiały zostaną przygotowane w formie tekstowej. Symulatory będą rozwiązaniem dostępnym online- jako narzędzia internetowe.

Zadania w ramach projektu

Zadanie  2. Organizacja i przeprowadzenie szkoleń i sesji wspierających dla przedstawicieli NGO
  • -Szkolenia: 10 szkoleń= średnio 15 os. na szkolenie, w blokach łączonych 3 dni x 8h = 24 h.
  • Indywidualnym mentoring wspierający rozwój zawodowy - min. 10 h na uczestnika
  • Sesje tematyczne z ekspertami. W projekcie 6 sesji online. Każdy uczestnik musi wziąć aktywny udział w min. jednej. Każda sesja ma część ćwiczeniową z ekspertem.
  • W trakcie całego okresu wsparcia uczestnik będzie posiadał patrona=opiekuna, który będzie wspierał go merytoryczne organizując ćwiczenia i konsultując obszary i sytuacje merytoryczne, które są przez niego doświadczane.
Zadanie 3. Wzmocnienia potencjału instytucjonalnego i eksperckiego NGO
Wsparciem doradczym i w postaci audytów merytorycznych i rozwojowych zostaną objęte doświadczone NGO, które zgłoszą się do projektu

Zadania w ramach projektu

Zadanie  4. Seminarium dot. polityk publicznych oraz działalności rzeczniczej- z zaproszonym gośćmi z zagranicy z się tematem m.in. w Holandii i Słowacji będzie ostatnim elementem Programu Rozwojowego i jego uroczystym zakończeniem.


Informacja

o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lubInstytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. 

Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za
przekazane w formie pisemnej):

1) poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub na adres Instytucji Pośredniczącej: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa;

2) skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Wartość projektu: 1 806 324,00 złotych
Dofinansowanie projektu: 1 746 324,00 złotych
Wkład własny: 60 000,00 złotych
Projekt realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego
ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus

Projekt realizowany w partnerstwie z Fundacją Fundusz Partnerstwa